ładowanie strony

Gala Jubileuszowa

Plakat_B1_poprawka

 

 

Nowe otwarcie” – gala Sinfonietty Cracovii pierwszym akustycznym koncertem symfonicznym w ICE Kraków!

 

23 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Była to wielka gala jubileuszowa „Nowe otwarcie”, obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, jak również pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

 

Z okazji jubileuszu wspólnie z orkiestrą wystąpił jeden z najwybitniejszych harfistów naszych czasów, Xavier de Maistre – również po raz pierwszy w Krakowie. Ten francuski wirtuoz – solista, pierwszy w historii wytwórni płytowej RCA/Sony Classical harfista na ekskluzywnym kontrakcie, na co dzień występuje z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Wiener Philharmoniker, Chicago Symphony, czy Orchestre de Paris, pod batutą takich mistrzów, jak: Simon Rattle i Riccardo Muti. W ICE Kraków, wspólnie z Sinfoniettą pod dyrekcją Dybała, wykonał niezwykle popularne Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo – w oryginalnej wersji kompozytorskiej na harfę i orkiestrę.

 

Sinfonietta Cracovia swoje powstanie przed 20. laty zawdzięcza w dużej mierze Krzysztofowi Pendereckiemu i dlatego gala jubileuszowa odbyła się w dniu jego urodzin, a dostojny Jubilat zadyrygował swoimi utworami osobiście. „Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się, że będziemy świętować razem” – powiedział Krzysztof Penderecki. Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostały one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego. 

 

Tancerz i choreograf Daniel Stryjecki, po głośnym sukcesie swoich realizacji na rozdaniu Paszportów Polityki, przygotował sugestywną wizualizację graficzno-taneczną w autorskiej technice efektu „Hallo” do Anaklasis Krzysztofa Pendereckiego. „Z ekscytacją czekam na to zderzenie awangardowej muzyki Mistrza z nowymi mediami i mam nadzieję, że taki sposób prezentacji jeszcze bardziej zachęci szeroką publiczność, w szczególności ludzi młodych, do kontaktu z muzyką z najwyższej półki” – mówił Jurek Dybał, nowy Dyrektor Sinfonietty. 

 

Koncert zwieńczył „przebój” muzyki klasycznej – „Symfonia z nowego świata” Antonina Dvořáka. Kompozycją zadyrygował nowy dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał. Do sugestywnego podtytułu Symfonii Dvořáka nawiązywał tytuł gali – „Nowe otwarcie”, które odnosi się do artystycznej działalności zespołu i jego wizerunku pod nową dyrekcją.

 

W dniach 25-30 listopada, 20 muzyków Sinfonietty wykonało na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w przestrzeni publicznej miasta, nierzadko w bardzo nietypowych lokalizacjach.

 

Obchody 20-lecia objęte były honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

 

 

 

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram