ładowanie strony

Honorowy Dyrygent Gościnny

Rafael Payare

 

 

Od kwietnia 2017 roku do 2021 roku Rafael Payare pełnił posadę Honorowego Gościnnego Dyrygenta Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Techniczna wirtuozeria, bezprecedensowa muzyczna wrażliwość i charyzma rodem z rockowej estrady: w ciągu zaledwie pięciu lat Rafael Payare szturmem zawojował świat dyrygentury zdobywając miano godnego następcy swojego mentora — Lorina Maazela.

Niespełna czterdziestoletni wychowanek słynnego El Sistema — wenezuelskiego programu edukacji muzycznej będącego kuźnią talentów tej miary co szef Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel — ma już na swoim koncie współpracę z wiodącymi światowymi orkiestrami, takimi jak Wiener Philharmoniker, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, Royal Stockholm Philharmonic, Mahler Chamber Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France czy NHK Symphony Orchestra. Współpracował również z filharmoniami z Rotterdamu, Oslo, Los Angeles, Göteborgu, Seulu. Kariera energetycznego Wenezuelczyka nabrała rozpędu po jego bezapelacyjnym zwycięstwie w słynnym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Nicolai Malko w 2012 roku. Na talencie Rafaela Payare poznał się również sam Krzysztof Penderecki, który w 2013 roku zaprosił artystę do wzięcia udziału w serii warszawskich koncertów z okazji jubileuszu jego 80. urodzin u boku takich mistrzów batuty, jak Valery Gergiev, Charles Dutoit, Leonard Slatkin czy Jiří Bělohlávek.

W listopadzie 2014 roku Payare został mianowany głównym dyrygentem irlandzkiej Ulster Orchestra, szybko zaskarbiając sobie przychylność krytyków i melomanów w całym kraju. W czerwcu roku 2015 — po śmierci swojego mistrza i mentora Lorina Maazela — Payare zastąpił go na stanowisku głównego dyrygenta prestiżowego Castleton Festival. W sezonie 2014/2015 Payare z sukcesem zadebiutował ponadto na scenie operowej, dyrygując Madame Butterfly w Królewskiej Szwedzkiej Operze w Sztokholmie. Wyrastający na jednego z najbardziej pożądanych młodych dyrygentów, Payare ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi solistami, wśród których znaleźli się m.in. Jean-Yves Thibaudet, Nikolai Lugansky, Alisa Weilerstein, Elisabeth Leonskaja, Sergey Khachatryan, Jonathan Biss i Alexander Melnikov.

 

 

 

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram