Teatr Łaźnia Nowa
Agata Zubel | Mahlerowie
Teatr Łaźnia Nowa
Wystąpią
Agata Zubel sopran
Ernst Kovacic dyrygent
Sinfonietta Cracovia
Program
Alma Mahler Fünf Lieder, Vier Lieder
Ciche miasto (Die stille Stadt)
W ogrodzie mego ojca (In meines Vaters Garten)
Przyjemna ciepła noc (Laue Sommernacht)
Z Tobą to odważne (Bei dir ist es traut)
Przechadzam się wśród kwiatów (Ich wandle unter Blumen)
***
Nocne światło (Licht in der Nacht)
Leśna błogość (Waldseligkeit)
Burza (Ansturm)
Żniwna pieśń (Erntelied)
***
Gustav Mahler Pieśni wędrującego czeladnika (Lieder eines fahrenden Gesellen), Pieśni do słów Rückerta (Rückert-Lieder)
Gdy ukochana wychodzi za mąż (Wenn mein Schatz Hochzeit macht)
Poszedłem dziś rano na pola (Ging heut’ Morgen über’s Feld)
Mam w piersi rozżarzony nóż (Ich hab’ ein glühend Messer)
Dwoje niebieskich oczu mojej ukochanej (Die zwei blauen Augen von meinem Schatz)
***
Jeśli kochasz za piękno (Liebst du um Schönheit)
Wdychałem subtelny zapach (Ich atmet’ einen linden Duft)
Zagubiłem się w świecie (Ich bin der Welt abhanden gekommen)
Nie zaglądaj do moich pieśni (Blicke mir nicht in die Lieder!)
O północy (Um Mitternacht)
O koncercie
To muzyczna konfrontacja – prowokacyjna, a jednocześnie w pewien sposób obiektywna. Dwa cykle / 9 pieśni Almy i dwa cykle / 9 pieśni Gustawa. 50:50.
To także podróż przez emocjonujące światy, wymykającą się porównaniom. Instrumentacji pieśni Almy, które zabrzmią w czasie koncertu, podjęła się Agata Zubel, natomiast aranżacje pieśni Gustava na orkiestrę smyczkową przygotował Ernst Kovacic. Zredefiniowanie brzmienia orkiestry smyczkowej, które jest elementem tego projektu, idealnie wpisuje się w myśli najmłodszego i najbardziej odważnego cyklu Sinonietty Cracovii – Sinfonietta Nova.
Dzieliło ich prawie pokolenie – dziewiętnaście lat młodsza od Gustava jego żona Alma, była niezwykle utalentowaną kompozytorką. Zostawiła po sobie tak niewielką literaturę muzyczną, ale jej wkład w muzykę pozostaje bardzo znaczący. Podobnie jak Gustav upodobała sobie gatunek pieśni. Ale tutaj także wiele ich dzieli: od wyboru tekstów, do których pisali, przez język harmoniczny, aż po ekspresję.
Agata Zubel – kompozytorka i wokalistka. Znana z niestandardowej skali głosu i wykorzystywania go w sposób łamiący stereotypy. Koncertuje na całym świecie, ma w dorobku wiele prawykonań. Oprócz kilkudziesięciu filharmonii, oper i festiwali, jako wokalistka oraz kompozytorka współpracowała z czołowymi instytucjami muzycznymi z całego świata, m.in.: Carnegie Hall in New York, Walt Disney Concert Hall in Los Angeles, Konzerthaus in Vienna, Konzerthaus in Berlin, Musikgebouw in Amsterdam, Musikverein Wien, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall in London, Elbphilharmonie in Hamburg, Philharmonie in Berlin, Cologne, Luxembourg, Casa da música in Porto, Seattle Symphony, Chicago Symphony, Baltimore Symphony.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Wskazówki dojazdu
Kraków, Osiedle Szkolne 25
Teatr znajduje się w głębi Osiedla Szkolnego. Najbliższy przystanek tramwajowy "Struga" znajduje się przy Alei Solidarności.
Dostępność
Przestrzeń Teatru Łaźnia Nowa w budynku na os. Szkolnym 25 w Krakowie jest dostępna dla osób o utrudnionym poruszaniu się.
Osobom poruszającym się na wózku najłatwiej dostać się do budynku wejściem po lewej stronie budynku, od strony parkingu, bowiem tam znajduje się odrębne wejście z podjazdem dla wózków inwalidzkich.
Przy głównych drzwiach wejściowych do budynku Teatru zainstalowany jest wideodomofon skomunikowany z sekretariatem Teatru oraz z sektorem administracyjnym Teatru. Drzwi są otwierane poprzez zamek elektromagnetyczny. Widzowie zapraszani są przez pracowników Biura Obsługi Widza do foyer Teatru, a następnie na widownię. W celu sprawnej organizacji wizyty, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Widza: tel. 504-416-796, e-mail: bilety@laznianowa.pl
Sale teatralne, korytarze i inne przestrzenie przeznaczone dla widzów i gości Teatru nie posiadają barier progowych na poziomie 0 utrudniających przejezdność dla wózków inwalidzkich. W budynku Teatru nie ma windy.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na poziomie 0, w tzw. „starej szatni”, przy bocznym wejściu oraz naprzeciwko wejścia do sal teatralnych.
Teatr dysponuje wewnętrznym parkingiem dla gości i widzów Teatru, w tym miejscami dogodnymi do zaparkowania dla samochodów osób z niepełnosprawnością. Maksymalna liczba stanowisk: 70. W celu skorzystania z miejsca parkingowego, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widza: tel. 504-416-796, e-mail: bilety@laznianowa.pl
W Teatrze nie ma pętli indukcyjnych. Teatr nie dysponuje obecnie możliwością tłumaczenia spektakli na język migowy – zarówno na miejscu („na żywo”) i online.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.