Willa Decjusza
Espresso Penderecki | Skórczewski
Willa Decjusza
Wystąpią
Justyna Duda-Krane skrzypce
Danuta Augustyn skrzypce
Ewa Szczepańska-Chwast altówka
Marcin Mączyński wiolonczela
Program
Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika"
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138
Pietro Mascagni Intermezzo z opery Rycerskość wieśniacza
O koncercie
Listopadowy Koncert Espresso przypada w miesiącu 90 urodzin Krzysztofa Pendereckiego, którego twórczość jest dla muzyków Sinfonietty źródłem nieskończonych inspiracji. Tym razem jeden z kwartetów Maestro stanie się kanwą dla programu muzycznego połączonego z kontemplacją twórczości czołowego polskiego artysty-grafika, Krzysztofa Skórczewskiego, autora między innymi dwóch portretów Krzysztofa Pendereckiego (Maestro oraz Jubileusz).
Profesora Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Skórczewskiego łączyła szczególna więź wynikająca ze zbliżonych ideałów oraz szacunku do tego, co nazywa się mianem warsztatu i etosu sztuki. Podobny światopogląd artystyczny pozwalał na rozważania wzajemnych podobieństw w kontekście współczesnej sztuki. Mistrz Penderecki był artystą poszukującym, często w swoich wypowiedziach używał metafory labiryntu i arki. Niezależnie te same tematy - a nawet inspiracja światem przyrody i ogrodów - pojawiają się w twórczości Krzysztofa Skórczewskiego. W trakcie Espresso Penderecki / Skórczewski będziemy mogli posłuchać rozmowy oraz refleksji samego artysty na temat relacji z wybitnym kompozytorem.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Wskazówki dojazdu
UL. 28 Lipca 1943 17A | 30-233 KRAKÓW
Najbliższym przystankiem w okolicy Willi Decjusza jest przystanek autobusowy "Sielanka", na którym zatrzymują się między innymi autobusy linii 109 oraz 192.
Dostępność
Instytut Kultury Willa Decjusza ul. 28 Lipca 1943 17a 30-233 Kraków
- dla osób mających problemy z poruszaniem się
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Przed wejściem od strony wschodniej znajdują się schody, wejście od strony zachodniej bez schodów, natomiast jest próg. Drzwi trudne do otwarcia, dwuskrzydłowe, brak samozamykaczy. Brak windy i urządzeń umożliwiających poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, progi i stopnie przy wejściach do pomieszczeń, do pomieszczeń drzwi dwuskrzydłowe.
Obiekt nie posiada wydzielonych toalet dla osób niepełnosprawnych.
- dla osób głuchych i słabosłyszących
W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Na chwilę obecną brak możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego. Dla osób zwiedzających w pomieszczeniach znajdują się tekstowe opisy sal.
- dla osób niewidomych i słabowidzących
Wejście widoczne na tle fasady odpowiednio do zabytkowego charakteru budynku (ciemne drzwi na tle jasnej elewacji), schody proste ale bez oznaczeń poszczególnych pięter w alfabecie Braille’a oraz z zastosowaniem kontrastowych tablic, schody i szklane drzwi ze względu na zabytkowy charakter nie są oznaczone kontrastowo, w budynku jest dźwiękowy system powiadamiania alarmowego.
Dla zwiedzających informacje o poszczególnych salach są w formie nagrań po zeskanowaniu kodu QR przy użyciu własnego telefonu. Udostępniony jest również model 3D budynku oraz tyflografiki przedstawiające główną fasadę budynku i płaskie dekoracje ścienne.
- pies asystujący
Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
- parking i miejsca postojowe
Przy obiekcie znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe, brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.