Hotel Saski Kraków
Sala balowa ("Sala Saska")
Koncert noworoczny | rytmy Europy i amerykańskie fantazje
Hotel Saski Kraków
Sala balowa ("Sala Saska")
Wystąpią
Karolina Mikołajczyk skrzypce
Iwo Jedynecki akordeon
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia
Program
Edward Grieg Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 (1884)
Isaac Albéniz Asturias (Leyenda) (1892)
Béla Bartók – „Rumuńskie tańce ludowe”, BB 68, Sz. 56 (1915)
***
George Gershwin / Igor Frolov Fantazja na tematy z opery Porgy and Bess
The Hollywood Fantasy (aranżacja Wojciech Kostrzewa / orkiestracja Marcin Jachim)
I. 1940-1972
II. 2002-2017
III. 1997-2001
O koncercie
Pierwszy koncert Sinfonietty Cracovii w Nowym Roku to wielobarwna podróż przez muzykę amerykańską i europejską w kolorach stylowej Północy i żywiołowego Południa. Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak rozpocznie kolejny rok koncertowych emocji od Suity w dawnym stylu "Z czasów Holberga" - utworu norweskiego kompozytora zamówionego na rocznicę urodzin duńskiego "Moliera Północy". Do mroków przeszłości sięga także kompozycja z poddytułem "Leyenda" (hiszp. legenda), Asturas, Isaaca Albéniza. Choć nazwa sugeruje nawiązanie do hiszpańskiej Asturii, to muzyka Albéniza obficie czerpie z andaluzyjskiego flamenco. Taneczne są również korzenie utworu Béli Bartóka, który oczarowany zasobami węgierskiej muzyki ludowej stworzył sześć małych arcydzieł, w 1917 roku zaaranżowanych na orkiestrę smyczkową.
Drugą część koncertu wypełni filmowa karuzela klasycznych tematów wzbogacona o fantazję na tematy z opery Gershwina. Sinfonietta Cracovia wystąpi tu razem z nagrodzonym Paszportem Polityki duetem Karoliny Mikołajczyk (skrzypce) i Iwo Jedynecki (akordeon). The Hollywood Fantasy to trzyczęściowa fantazja koncertowa oparta na 18. tematach z muzyki filmowej kina Hollywood od lat 1940 do 2017, powstała z inicjatywy Duo w roku 2019. Do współpracy muzycy zaprosili wybitnego aranżera, kompozytora i instrumentalistę Wojciecha Kostrzewę, który stworzył dla nich wielobarwną i ekscytującą kompozycje przeznaczoną na skrzypce i akordeon. Opracowanie na duet i orkiestrę kameralną Marcina Jachima, znanego ze znakomitej instrumentacji, dodaje utworowi prawdziwie „hollywoodzkiego” blasku, a swoją światową premierę będzie miało właśnie podczas koncertu z Sinfoniettą Cracovią.
***
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Nagrodzeni Paszportem Polityki w kategorii "Muzyka poważna" za "wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych; wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon". Nominowani do nagrody Fryderyk za płytę "Błażewicz" w kategorii Album roku muzyka współczesna. Swoją działalnością chcą pokazywać różne oblicza muzyki klasycznej oraz przybliżać jej piękno szerokiej publiczności w najróżniejszych zakątkach świata.
Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą recitale w 32. krajach na pięciu kontynentach, w takich salach jak Carnegie Hall i Kaufman Music Center w Nowym Jorku, Esplanade Concert Hall w Singapurze, The Edge Melbourne w Australii, Filharmonii Narodowej w Warszawie czy NOSPR. Wystąpili na uznanych festiwalach muzyki poważnej m.in. w Meksyku (Festival de Musica de Morelia), Chile (Semanas Musicales de Frutillar), na Kubie (Habana Clasica) oraz w Polsce (Warszawska Jesień). W roku 2019 wystąpili w Brunei jako pierwsi polscy muzycy w historii tego państwa. Ich debiutancki recital Filharmonii Narodowej w Warszawie w roku 2017 został nagrodzony owacją na stojąco. W lipcu 2018 roku odbyli trasę koncertową w Chinach, występując w takich salach jak Guangzhou Opera House czy Jinan Shandong Grand Theatre.
W 2025 roku planowane są premiery utworów pisanych dla duetu przez amerykańskich kompozytorów: koncertu podwójnego autorstwa Dalit Warshaw (POLIN Music Festival 2025) oraz pierwszej kompozycji na skrzypce i akordeon w dorobku wielokrotnie nominowanego do nagród Grammy i Pulitzer Andy'ego Akiho.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Patroni i partnerzy
Wskazówki dojazdu
Sławkowska 3, 31-014 Kraków
Hotel Saski znajduje się w samym centrum historycznego Krakowa. Dojście do ulicy Sławkowskiej, na której znajduje się obiekt, najlepiej zaplanować dotarłszy uprzednio na przystanek tramwajowy "Bagatela".
Dostępność
Hotel Saski posiada miejsce postoju dla samochodów przystosowanych do przejazdu i potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do sali balowej w Hotelu Saskim można dotrzeć windą oraz przez przejścia między pomieszczeniami o szerokości dostosowanej do wózków inwalidzkich.
Powierzchnia posadzki w sali balowej jest płaska.