Dwór Reyów w Sieciechowicach
SKÓRCZEWSKI 77
Dwór Reyów w Sieciechowicach
Wystąpią
Piotr Marciak skrzypce
Marcin Kmiecik skrzypce
Ryszard Sneka altówka
Tomasz Wyroba wiolonczela
Program
Krzysztof Penderecki III Kwartet smyczkowy "Kartki z nienapisanego dziennika"
O koncercie
UWAGA: Wstęp na wydarzenie wolny po uprzedniej rezerwacji. Informacja o sposobie rezerwacji poniżej.
Projekt SKÓRCZEWSKI 77 to multimedialne wydarzenie poświęcone twórczości Krzysztofa Skórczewskiego. Poprzez połączenie klasycznej ekspozycji miedziorytów z nowoczesnymi technologiami multimedialnymi i niepowtarzalną oprawą muzyczną, wystawa pozwala widzom zbliżyć się do świata artysty. Dzięki dodatkowym efektom wizualnym, uzupełnionym muzyką, odbiorcy mogą wchodzić w bezpośredni dialog ze sztuką i odkrywać w pełniejszy sposób dzieła Skórczewskiego.
Krzysztof Skórczewski, który niedawno świętował jubileusz 77-lecia, urodził się w Krakowie w 1947 roku. To ceniony grafik i mistrz miedziorytu, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1971 roku na wydziale grafiki. Od 1976 roku specjalizuje się głównie w miedziorycie, a jego dorobek obejmuje prawie 260 prac wykonanych tą techniką. Artysta brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych oraz kilkuset zbiorowych na całym świecie, zdobywając liczne nagrody. Jego dzieła są stałą częścią ekspozycji tak prestiżowych miejsc, jak na przykład: Albertina w Wiedniu, Gabinet d’Estampes w Genewie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
Wernisaż
Wydarzenie otworzy rozmowa Krzysztofa Skórczewskiego z Jadwigą Polus, dziennikarką RMF Classic. Dzięki niej publiczność będzie mogła poznać powody powstania projektu oraz intencje, które stały za wyborem formy i koncepcji prezentacji dzieł. Rozmowa będzie również zwieńczeniem serii wcześniejszych spotkań artysty z dziennikarką, udostępnionych w formie podcastów. W tych nagraniach, dostępnych do odsłuchania na LINK, Krzysztof Skórczewski podzielił się refleksjami na temat swojej twórczości i głównych idei, które zbudowały narrację wystawy.
Koncert
Wieczór dopełni występ, jednych z wiodących w całej Polsce, kameralistów Sinfonietty Cracovii. Ze względu na swoją wszechstronność wykonawczą, orkiestra idealnie wpisuje się w artystyczny kontekst wydarzenia. Muzycy kwartetu smyczkowego z kameralną precyzją wprowadzą gości w pełen emocji nastrój. Ich występ stanie się harmonijnym dopełnieniem sztuk wizualnych prezentowanych na wystawie i nada całemu wydarzeniu wyjątkowe brzmienie. W programie usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora często goszczącego w programach Orkiestry.
Wystawa
W trakcie wystawy zaprezentowane zostaną prace, obejmujące pełen przekrój twórczości artysty – od pierwszych grafik w technice miedziorytu aż po najnowszą wykonaną w 2024 roku. Ekspozycja skupia się na trzech głównych tematach: architekturze, naturze oraz portretach. W dziełach artysty występują symboliczne motywy destrukcji i odbudowy świata, a także zachwyt pięknem przyrody. W ramach wystawy przewidziano także instalacje multimedialne oraz prezentacje, które pozwolą na bliższe zapoznanie się z techniką Krzysztofa Skórczewskiego i jednoczesny wyjątkowy przegląd jego dorobku. To unikalne połączenie sztuki tradycyjnej z nowoczesną technologią, stworzone z myślą nie tylko o twórczości Mistrza, lecz również o inspirowaniu i edukacji przyszłych pokoleń miłośników sztuki.
Miejsce
Wydarzenie odbędzie się w odrestaurowanym Dworze rodziny Reyów w Sieciechowicach, który po latach zapomnienia odzyskał swój dawny blask dzięki gruntownej rewitalizacji przeprowadzonej przez Fundację Arte Novum w latach 2016-2021. Otoczony zabytkowym parkiem, pełen światła i spokoju, stanowi doskonałe miejsce dla cyklicznych wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Dzięki technologii mappingu fasada budynku stanie się na czas wydarzenia wielkoformatowym płótnem, na którym ożyją miedzioryty. Odpowiednio zaadaptowane wnętrze pozwoli na immersyjne doświadczenie wejścia w głąb świata artysty.
Organizator
Projekt SKÓRCZEWSKI 77 to inicjatywa agencji multimedialnej EMCN, która dzięki 10-letniemu doświadczeniu w łączeniu tradycyjnej sztuki z nowymi mediami zapewnia uczestnikom niezapomniane wrażenia estetyczne. Starannie dobrana tematyka wydarzenia, łącząca miedzioryt i mapping, doskonale odzwierciedla mistrzostwo precyzji, stanowiąc harmonijną fuzję klasycznych technik artystycznych z nowoczesnymi formami ekspresji.
Wstęp
Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w wydarzeniu jest możliwy wyłącznie na podstawie zaproszeń lub wcześniejszej rezerwacji. Wystawa trwa do 30 listopada, a oglądanie ekspozycji również wymaga wcześniejszej rezerwacji godziny.
W celu potwierdzenia dostępności miejsc prosimy o kontakt:
e-mail: m.sierpniowska@artenovum.pl, tel.: +48 600 002 468.
Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Patroni i partnerzy
Wskazówki dojazdu
ul. Parkowa 5 32-095 Sieciechowice