Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Sala Filharmonii Krakowskiej
Theodosia Ntokou
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Sala Filharmonii Krakowskiej
Wystąpią
Theodosia Ntokou fortepian
Sulamita Ślubowska skrzypce
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Sinfonietta Cracovia
Program
Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll
***
Karol Szymanowski Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (opr. Agnieszki Duczmal)
Grażyna Bacewicz Symfonia na orkiestrę smyczkową
O koncercie
W 2023 roku cykl Gwiazdy z Sinfoniettą powraca z mocą dwóch wyrazistych artystek, które wystąpią w solowych partiach w koncercie łączącym romantyczną wirtuozerię z tym, co w polskiej muzyce XX wieku najpiękniejsze.
W programie znajdą się dwa utwory polskich kompozytorów: Etiuda Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, którego dokonała Agnieszka Duczmal oraz Syfmonia na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, w intrygujący sposób nawiązująca do muzycznych tradycji. Dopełnieniem programu będzie wirtuozerski, wczesnoromantyczny Podwójny koncert d-moll, napisany przez drugie najsłynniejsze genialne dziecko Europy – czternastoletniego Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego. W koncercie w solowych partiach wystąpi grecka pianistka Theodosia Ntokou, która mimo młodego wieku może szczycić się już entuzjastycznie przyjętymi występami oraz nagraniami (m. in. w duecie z Marthą Argerich). Towarzyszyć będzie jej skrzypaczka Sulamita Ślubowska (zdobywczyni m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”) oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, dyrektorki artystycznej orkiestry.
Theodosia Ntokou
Chwalona przez BBC Music Magazine jako „dramatycznie opanowana”, „klasycznie świadoma”, „emocjonalnie elastyczna” i „odświeżająca”, Theodosia Ntokou ugruntowała swoją obecność na scenie muzyki klasycznej dzięki wspaniałym występom i interpretacjom. W styczniu 2021 roku Martha Argerich i Theodosia Ntokou nagrały album z muzyką Ludwiga van Beethovena, który został wydany przez Warner Classics z okazji 250-lecia urodzin Beethovena i który zebrał doskonałe recenzje. Przyjaźń, opieka i wskazówki, które Theodosia otrzymała od legendarnej pianistki, od czasu ich pierwszego spotkania w 2009 roku, były wielką inspiracją i poprowadziły ją na nowe drogi kariery. Martha Argerich mówiła o Teodozji jako o „Doskonałym, niezwykle utalentowanej, entuzjastycznej artystce i błyskotliwej pianiście o bardzo hojnym temperamencie”.
Grecka pianistka Theodosia Ntokou zaczęła grać na fortepianie w wieku dwunastu lat i ukończyła z wyróżnieniem Narodowe Konserwatorium w Atenach. Następnie ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Hartford. Kontynuowała studia pod kierunkiem Laszlo Simona na Universität der Künste w Berlinie i jednocześnie ukończyła studia podyplomowe na Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie.
Sulamita Ślubowska
Przedstawia się jako „skrzypaczka, solistka, kameralistka, a przede wszystkim – muzyk”. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Szymona Krzeszowca, w której obecnie pracuje jako wykładowczyni akademicka. Swoje umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych osobowości, jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Bomsori Kim czy Bartłomiej Nizioł.
Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”, finalistką I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, uczestniczką 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Bilety
oraz stacjonarnie w punktach Info Kraków
Wskazówki dojazdu
Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków